מדור זה הינו אינדקס של מיטב בעלי מקצוע ונותני שירותים. במקום לחפש במדריכים הישנים הקלידו את בעל המקצוע או השרות אותו אתם מחפשים וקבלו הצעות רבות בתחום המקצועי: נגר, גרפיקאי, טכנאי מחשבים, אינסטלטור, חברת הובלה, אדריכל, רואה חשבון, קונדיטור, מעצב פנים ועוד רבים מחכים לכם במדור המקצועי ביותר בלוח.
AE
 
חזרה לבעלי מקצוע
 
מפסיקים לדבר, מתחילים להדביר
הגיע הקיץ ועימו גדודי יתושים, נמלים, תיקנים, ושאר מרעין בישין – כמה מהמזיקים המטרידים והמאיימים ביותר על שלוות הבית שלנו. מה עושים? מזמינים מדביר. בכתבה נספר על שיטות ההדברה השונות, וטיפים רלוונטיים נוספים שיכינו אתכם טוב יותר למלאכת ההדברה
 
צובעים את הדירה

אחת לכמה שנים, או כשנכנסים לדירה חדשה, מתחשק לנו להתחדש בצביעתה. זו הזדמנות נהדרת להביע את הטעם האישי שלכם. אבל, האם לצבוע את הדירה לבד או להזמין איש מקצוע? באיזה צבע לבחור? ואחרי כמה שכבות לסיים? על שאלות אלה ואחרות, בכתבה הבאה

 
איך בוחרים חשמלאי?

עם חשמל לא מתעסקים – זה עניין של חיים או מוות. לכן אתם צריכים לשכור את שירותיו של בעל מקצוע מוסמך ומהימן בלבד

 
איך העסקת אדריכל תקל עליכם את החיים בזמן השיפוץ
מי מכם שעבר שיפוץ יודע עד כמה מסובכת יכולה להיות החוויה, ולא חשוב כרגע אם זו דירה חדשה שקניתם או הדירה בה אתם מתגוררים כעת.
 
מבריקים את הרצפה

בשביל שהרצפה שלכם תהייה חלקה ונוצצת, כדאי לבצע פוליש אחת לכמה זמן. בכתבה נספר כיצד מתבצע התהליך ועל גבי אלו מרצפות, ובאיזה בעלי מקצוע לבחור לטובת המשימה

 
עוד מדריכי קנייה וכתבות
 

איך בוחרים גנן?

כיסוח הדשא, גיזום השיחים, גריפת העלים - הגינה מאד חשובה לכם, והחלטתם שלא תתחזקו אותה בעצמכם, אלא לשכור גנן מקצועי. אבל, כיצד תמצאו את הגנן הטוב עבורכם?

חנן בר-און
איך בוחרים גנן?


אין תעודת גנן?
בארץ ישנם לפי הערכות כ-10,000 גננים, חלקם הלא מבוטל מה שנהוג לכנות 'חאפרים' כלומר, כאלו שעובדים ללא חשבוניות מסודרות, ולעיתים גם ללא ידע הולם. למען האמת, כל אחד יכול לעסוק בגננות. למרות שישנם מספר קורסים שמעביר 'הארגון לגננות ונוף' עם תעודה ממשרד העבודה, אין איזושהי תעודה מחייבת או רישיון שגנן צריך בשביל להתחיל לעבוד בתחום. כך יוצא שעקרונית, כל בחור עם טנדר, מכסחת-דשא ומוטיבציה, יכול לקרוא לעצמו גנן. אבל מן הסתם, הניסיון והידע משחקים תפקיד חשוב בענף הגננות.

אז איך בכל זאת בוחרים גנן?
הפתגם הוותיק שגורס שהדשא של השכן ירוק יותר, עשוי דווקא להיות רלוונטי במקרה שלנו. פשוט, צאו וסיירו בשכונה שלכם, או בשכונות אחרות. התרשמו מהגינות שאתם רואים. אהבתם את העיצוב, הטיפוח, התחזוקה? שאלו את בעלי הבית מי הגנן שלכם, ובדקו אם הוא אכן מומלץ. אם יתמזל מזלכם, פיגשו את הגנן עצמו בשעת פעולה, כך תוכלו להתרשם מצורת עבודתו, ואולי גם לשאול כמה שאלות. דעו שתמיד מה שמנצח הוא טיב העבודה והמקצוענות, בעיקר לאורך זמן. לפעמים הגנן מאד ישתדל להקים ולתחזק גינה לתפארת. אבל, חוסר ידע או תשומת לב, יגרמו לה להיראות ולהרגיש מוזנחת לגמרי, אפילו כעבור מספר חודשים.

גנן למופת
חפשו גנן יעיל, חרוץ, אמין וכמובן, שיהיה בן-אדם. אבל גם מקצועי ומבין עניין, במיוחד אם הגינה שלכם מורכבת, או שיש בה סוגים שונים של צמחים טרופיים או נדירים. גנן מקצועי יידע כיצד לשקם גינה שניזוקה, ולטפח זנים שעלולים להיפגע. הוא יידע גם לתחזק את הגינה באופן המיטבי בהתאם לחילופי העונות, וגם להדביר מזיקים, במהלך כל ימות השנה.

סוג העבודה הנדרשת
הציבו יעדים ומטרות. האם המטרה היא תכנון ראשוני ו/או עיצוב גינה? האם המטרה היא הקמת תשתיות השקיה/תאורה וכו'? או אולי – כמו אצל מרבית הצרכנים – תחזוקה שוטפת של גינה קיימת, הכוללת למשל כיסוח דשא, גיזום שיחים, גירוף עלים, טיפול בצמחים, עקירת עשבים שוטים, השקיה, שתילת פרחים וכו'? בדקו מה הגנן מסוגל לבצע, כי לא כולם עושים הכל, ולא כולם מבינים בהכל.

עיצוב נוף
למחפשים גננות מתקדמת, תוכלו להיעזר בשירותיהם של מעצבי נוף, חלקם אף אדריכלי או הנדסאי נוף. הם ממש לא עוסקים בתחזוקה בסיסית, אלא בכל הקשור לתכנון, טיפוח ויזמות הקשורה לחזות הגינה, ולעיצוב הגינה בהתאמה לרצון הדיירים ולעיצוב הבית הצמוד לה. מטבע הדברים, הם גם יגבו מחיר גבוה יותר מזה שייגבה גנן שלא עוסק בתחום זה.

כמה זה עולה?
כמו בתחומים רבים, ריבוי חאפרים מקשה מאד על חיי הגננים המקצועיים וגם יוצר תחרות, כי ישנם לא מעט צרכנים, ובעיקר וועדי בתים בבניינים משותפים, שהמחיר חשוב להם ותו-לא. ישנם הבדלים בין מחירי תחזוקת גינות חד-פעמית, או קבועה ( למשל, שבועית או חודשית). מחירים שנהוגים בתחום לתחזוקת גינה ששטחה 100 מ"ר בתדירות של פעמיים בחודש עומדים על 400 ועד 600 שקל, והוא משתנה בהתאם לניסיון הגנן, וגם בהתאם לסוג השכונה – בשכונות יוקרתיות, המחיר יהיה גבוה יותר. ייעוץ ראשוני יעלה מאות שקלים, ותכנון והקמת גינה יידרשו מכם סכומי כסף שיכולים להתחיל ב-1,000 שקל, ובקלות להגיע ל-3,000 שקל.

סוגרים דברים מראש
לא המחיר הוא הקובע. קבלו הצעות מחיר ממספר גננים,  ולכו על הגנן שעליו קיבלתם הכי הרבה המלצות, או שיש ביניכם חיבור טוב. לא מזיק בכלל לסכם דברים בכתב, כלומר, שהגנן ירשום את כל דרישותיכם שעליהן סוכם כי יבצע. בקשו מראש הערכת זמן ותדירות ביקורים של הגנן. נכון, העסק הזה עובד על אמינות – לעיתים קרובות, הגנן יקפוץ אליכם לבצע תחזוקה בגינה בשעה שאתם לא בבית. לפחות בהתחלה, בידקו שהוא אכן מבצע עבודתו כפי שסוכם.

 

הדפס מאמר             מאמרים בנושא בעלי מקצוע             מאמרים בנושאים נוספים