לוח יד2 - לוח המודעות הגדול באינטרנט בעלי מקצוע בעלי מקצוע
AE
 
חזרה לבעלי מקצוע
 
טיפים לבחירת אדריכל
בשונה מבחירת אנשי מקצוע בתחומים שונים, החלטה לגבי אדריכל היא החלטה קריטית ובעלת אפקט לזמן ארוך.
 
המדריך השלם להובלת הדירה
עוברים דירה? גם אם מדובר בסך הכול במספר קטן של רהיטים, כגון ספה, שולחן כתיבה וכמה כיסאות לדירת הסטודנטים החדשה
 
המדריך המלא למשפץ ולבונה
שיפוצים כלליים לבית עלולים להיות נושא כאוב, יקר ומסובך, ולקוחות רבים נתקלים בתופעות לא נעימות של רמאות,
 
מבריקים את הרצפה

בשביל שהרצפה שלכם תהייה חלקה ונוצצת, כדאי לבצע פוליש אחת לכמה זמן. בכתבה נספר כיצד מתבצע התהליך ועל גבי אלו מרצפות, ובאיזה בעלי מקצוע לבחור לטובת המשימה

 
איך בוחרים טכנאי מזגנים?

דווקא בשיא החום, ואולי גם במהלך החורף האכזרי – מחליט המזגן להתקלקל או לשווק חיים. לעיתים אין פיתרון מלבד הזמנת איש מקצוע רלוונטי

 
עוד מדריכי קנייה וכתבות
 

איך בוחרים עוזרת בית?

לא פשוט למצוא עוזרת בית. כזו שתבצע עבודה טובה לאורך שנים, ביסודיות ואגב חיוך. בכתבה ננסה להתאים עבורכם את העוזרת האידאלית. השתמשנו בלשון נקבה (עוזרת), אך מן הסתם ישנם גם עוזרי בית לא פחות טובים

חנן בר-און
איך בוחרים עוזרת בית?

אמינות - מעל הכל
זה לא משנה אם היא סטודנטית בת 22, או גרושה בת 50 - עוזרת הבית צריכה לדעת לנקות, ורצוי לנקות היטב...אבל, קודם כל היא צריכה מן הסתם, להיות בן-אדם. וזה אומר, שקטה, נחמדה, צייתנית ויעילה. אין צורך לפתח קשרי חברות או לפטפט עימה, אבל לא מזיק שהיא תדבר בפתיחות עם בעלי הבית, ללא דיסטנס או מבוכה. מעבר לחריצות שאינה מזיקה, ולעמידה בזמנים, כדאי לאתר עוזרת יסודית ויעילה, עם ראש גדול. בנוסף, אחת התכונות החשובות ביותר בעוזרת הבית היא אמינות. לעיתים, נשאיר את העוזרת לבדה בבית שלנו. לכן, צריך לסמוך עליה שתהייה ישרה ולא תתפתה 'לחפף' בעבודה ואף הרבה יותר גרוע מכך, לגנוב.

חברות מתמחות
מדריך הטלפונים ו/או רשת האינטרנט מלאים בפרטי ההתקשרות לחברות שמציעות עוזרות בית. היתרון הוא שחברות אלו פעילות בכל הארץ, מאגדות שירותיהן של לא מעט עובדות בדרגות שונות, כך שהניקיון תמיד זמין לבעלי הבית. יתרון נוסף הוא שהכל משולם לחברה, ואין צורך להתעסק או להתדיין מול העובדת עצמה. חיסרון אפשרי: עלול להיווצר מצב, שהעובדות מתחלפות בהתאם למשימות ולמקומות אליהן הן נשלחו, כך שלא תמיד בעלי הבית ייזכו לעובדת קבועה אותה הם מכירים ועליה הם סומכים.

חבר מביא עוזר (ת)
אין מה לעשות, הדרך הטובה ביותר לאיתור עוזרת בית, היא השיטה הישנה אך המומלצת, של בירור עם שכנים, מכרים, חברים או בני משפחה. וזה אומר, שאם הם מרוצים מהעוזרת שלהם, הם בוודאי ישמחו להמליץ לכם עליה, וההיפך – תימנעו מעצמכם מפגש עם עוזרת לא מומלצת, והכל הודות לניסיון שלהם, שהוא חשוב עד מאד.

כמה משלמים?
תעריף עוזרת בית נקבע לפי שעת עבודה. המדובר בסכומים שנעים בין 35 ועד 50 שקל לשעה. התעריפים משתנים בין עיר לעיר, ומשתנים אפילו בין שכונה לשכונה, בתוך אותו היישוב. התעריף נובע בעיקר מהסביבה הסוציו-אקונומית שבה נמצא הבית. בגדול, במרכז ובמיוחד בגוש דן, תשלמו יותר מאשר בצפון הארץ או בדרומה. דוגמאות לתעריפים שונים: בנהריה, חיפה, לוד או באר שבע, המדובר על תעריפים נמוכים, ב-35 עד 40 שקל לשעה. בירושלים המדובר בתעריף ביניים, ואילו בערים כמו כפר סבא, רעננה או בשכונות צפון ת"א, צפו לתעריפים הגבוהים ביותר, כשיישובי יוקרה כמו סביון, כפר שמריהו וכו', ידרשו מכם לשלם אף יותר מ-50 שקל לשעה.

קובעים דברים מראש
לכל אדם יש הרגלי ניקיון שונים. כל אחד אוהב את הדירה שלו נקייה בצורה אחרת. יש כאלו שמסתפקים בניקיון סטנדרטי. אחרים נחשבים ל'חולי ניקיון' ברמה ממש אובססיבית. לכן, כדאי לבצע שיחת הבהרה מקדימה ותיאום ציפיות מדויק עם העוזרת המועמדת. לעיתים, הדרישות שידרשו בעלי הבית לא יוכלו להתמלא ע"י העוזרת, ולעיתים הבית יהיה גדול מדי: תחשבו איך זה לנקות וילה עם שלוש קומות ועשרה חדרים – מן הסתם ניקיון שכזה מחייב השקעה פיזית רבה הרבה יותר מדירה רגילה, וגם נמשך זמן רב בהרבה, שלא תמיד עומד לרשות העוזרת, אם השבוע שלה עמוס בניקיונות עבור מספר לקוחות שונים. כשמתאמים ציפיות, צריך לסגור מראש מה תדירות הניקיונות. האם פעם בשבוע? אולי פעם בשבועיים? זה חשוב מאד לשני הצדדים לדעת מראש, ולהיערך בהתאם. ועוד משהו: כל עוזרת מציעה דרך עבודה קצת שונה, וסיבולת פיזית שמאפשרת הספק שונה. תאמו מראש, מה הייתם מצפים שיתבצע במסגרת הזמן שהקצבתם למשימות הניקיון.

תנאים סוציאליים? חובה
לא כולם יודעים או מיישמים, אבל גם עוזרת הבית זכאית לתנאים סוציאליים, שיבטיחו מתן פיצויים הולמים במידה והייתה מעורבת בתאונת עבודה בביתכם, למשל. כשבועיים לאחר תחילת עבודתה, יש לבצע רישום של פרטיה בביטוח לאומי. פעמיים בשנה, תידרשו לשלם עבורה תשלום ביטוח שעומד על כ-7.25% ממשכורתה, כך שהסכום אינו מאד גבוה. תשלום זה כולל דמי חופשה והבראה, אליהם היא זכאית לפי החוק, וכמו כן היא זכאית לפיצויי פיטורין במידה ופיטרתם אותה. זו לא רק חובה אלא גם כדאי, בייחוד לאור העובדה שבעלי הבית יכולים לחטוף תביעה בבית דין לעבודה, במידה ולא שילמו את המוטל עליהם.

סיור לימודי
אם שני הצדדים מגיעים להסכמה, זה השלב שבו כדאי להשקיע זמן בתדרוך העוזרת הלכה למעשה. לא, הכוונה אינה ללמד אותה כיצד לנקות, אבל בהחלט כן להראות לה היכן לשים דגש, ומהם חדרי ופריטי הבית השונים, וגם היכן נמצאים חומרי הניקוי ואביזרי הניקוי בבית. כמו כן, ללמד כיצד לפרק, להרכיב ולרוקן את שואב האבק, להראות היכן נמצאים פחי האשפה, וכו'. השקעת זמן מספק בהסברים הראשוניים, תחסוך זמן של תהיות ושאלות, ותמנע גם בלבולים ומבוכה מצד העוזרת. אגב, במהלך העבודה, אפשר – גם אם לא נעים – לחלק משימות, ולתת ביקורת והכוונה. צריך ללמוד לדרוש מבלי להיות בוסים יתר על המידה, ובכל מקרה לדעת לקבל את מה שאנו משלמים עבורו.

הסכם סודיות
ביתו של אדם הוא לעיתים גם מבצרו, ולא כל אחד רוצה להוציא את הכביסה המלכלכת החוצה. אם אתם סלבריטאים, או לא מעוניינים שהעוזרת תשתף את כל העולם ובן דודו במה שהיא רואה (ומנקה) בבית שלכם, היינו ממליצים על החתמתה בהסכם סודיות – פעולה שהופכת לאחרונה מקובלת יותר ויותר. אם היא לא מסכימה לחתום, כנראה שהיא לא העוזרת הטובה עבורכם.

בהצלחה!?
שום עוזרת שבעולם, לא תצליח לנקות בדיוק כפי שאתם הייתם מנקים, או בדיוק לפי גחמותיכם. אבל, נקווה שאחרי קריאת מדריך זה, תאתרו את האחת שתפסק לכם כמה שיותר ניקיון במינימום מאמץ מצידכם.

 

הדפס מאמר             מאמרים בנושא בעלי מקצוע             מאמרים בנושאים נוספים